Dnes je sobota, 31.júl 2021, meniny má: Ignác
Čas čítania
menej ako
1 minúta
Zatiaľ prečítané

Rizikového medveďa, ktorý stratil plachosť, museli zneškodniť

jún 17, 2021 - 11:30
Zásahový tím pre medveďa hnedého, ktorý spadá pod Štátnu ochranu prírody SR, minulý týždeň vyzval obyvateľov obce Sučany, aby zvýšili opatrnosť pre synantropné správanie sa medveďa.
Foto: 
shutterstock.com

Ani napriek niekoľkomesačnej enormnej snahe zásahového tímu, medveď nezmenil svoje správanie, a preto ho museli uspať.

Subadultný, teda nedospelý jedinec už od jesene navštevoval osídlené oblasti, čo predstavovalo riziko pre bezpečnosť a zdravie ľudí. Zviera navyše nejavilo známky plachosti a nereagovalo na plašenie svetlom, zvukovými efektmi, či svetlicami. Nevyrušovala ho ani pyrotechnika, paintballové strelivo a ani medvedí sprej. Všetky tieto druhy plašenia zásahový tím veľakrát vyskúšal, a preto bol nútený rozhodnúť o zneškodnení zvieraťa.

Prípadný odchyt jedinca a jeho umiestnenie do odchovného zariadenia nebol možný, nakoľko sa jednalo o jedinca, navyknutého na život vo voľnej prírode, ktorý by sa nedokázal adaptovať na umelo vytvorené podmienky v zajatí.

Uspaním zvieraťa sa nepredpokladá ani negatívny vplyv na populáciu medveďa hnedého v území európskeho významu Malá Fatra, keďže populácia je dostatočne stabilná. Pokiaľ by tento jedinec nebol vyradený z populácie, tak hrozilo reálne riziko, že ak by sa rozmnožil, tak by synatropné správanie naučil aj mláďatá.

- - Inzercia - -