Dnes je utorok, 26.október 2021, meniny má: Demeter
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Herec Peter Kočiš: Nesúďme, kým nepoznáme pravdu

marec 15, 2017 - 11:16
Pred kamerami bol od šiestich rokov, herecká kariéra mu bola akoby predurčená. PETER KOČIŠ je veselý človek s usmiatymi očami, ktoré si pýtajú rozosmiate komédie.
Foto: 

Keď však príde do tuhého, tými istými očami dokáže zahrať šarmantného tyrana tak, že v kútiku duše ľutujete aj jeho reálnu manželku. Ako sa mu hrajú hnusné charakterové roly, ako sa mu díva na prvé herecké úspechy dcéry Terezky a ako vníma polemiky, ktoré sa okolo neho rozpútali po moderovaní programu politickej strany pri oslave MDŽ?

Stretli sme sa po divadelnej skúške, akú hru pripravujete?

Hra sa volá Horúca sprcha, vzniká v réžii Svetozára Sprušanského. Je to veľmi dobrá komédia, premiérovať by sme ju mali na konci tohto týždňa v Dome kultúry Ružinov. Plánujeme ju hrávať nielen v Bratislave, ale budeme s ňou jazdiť aj po Slovensku. Spolupráca na nej je veľmi dobrá a nehovorím to len preto, že sa to patrí, ale preto, že je to pravda. Stretol som sa tu s ľuďmi, s ktorými robievam pravidelne, ale aj s takými, s ktorými som sa ešte nikdy predtým pri práci nestretol. Nie je to prvoplánová komédia o kopaní sa do zadku. Sú v nej obsiahnuté aj vážne veci, hodné zamyslenia sa. Postavy sa v nej aj tak trošku zraňujú, najmä manželský pár, ktorý predstavujem ja a Zuzka Tlučková. Zobrazuje typické životné situácie a možno aj typický vzťah, ktorý prežíva nielen naša dvojica, ale mnohí bežní Slováci a diváci sa v nej určite nájdu.

Máte veselé oči, akoby predurčené ku komédii.

Áno? Ďakujem pekne, niekedy to tak býva, no nie je to pravidlo. V detstve som hrával veľa smutných a trpiacich hrdinov a teraz, napríklad v Tajných životoch aj človeka, ktorý je veľmi drsný, nepríjemný a manipulatívny. Herec by mal byť schopný zahrať širšie spektrum postáv, nedá sa špecializovať len na jedno. Rád sa venujem komédii, pretože zahrať dobre komédiu je veľmi náročné.

Často spolupracujete s režisérom Sveťom Sprušanským. Sadli ste si pracovne alebo aj ľudsky?

Určite áno. Sveťo je typ režiséra, ktorého práca mi vyhovuje. Nechá hercovi dosť veľký priestor, má vymyslené situácie, vie odkiaľ a kam chce danú inscenáciu posunúť, je to veľký profesionál. Momentálne je to síce náročné, lebo veľa skúšame, ale všetci, ktorí sme do tohto projektu „namočení“, máme z hry radosť a pracujeme tak, aby sme sa dočkali spokojného potlesku divákov.

Ste jeden z tých ľudí, ktorí žijú striktne podľa diára alebo máte vo svojom živote aj pár spontánnych prvkov?

Jasné, že som občas spontánny, aj keď v poslednom čase to bolo trošku náročné. Mal som moderovačky, ktoré tak trošku rozvírili slovenskú mienku a o ktorých sa veľa diskutovalo. Bolo trochu náročné na čas skĺbiť ich s týmto skúšobným procesom. No zvládnuť sa to dá a po premiére budem mať znova viac voľna, keď sa budem môcť  venovať tomu, čo mám rád, teda športu. A tak mi do spomínaného diára pribudne hokej, tenis, posilňovňa či bicykel.

V poslednom čase ste si to „zlízli“ za moderovanie programu istej strany pri príležitosti oslavy MDŽ. Podľa toho, čo sa popísalo, má človek pocit, že ste sa spriahli s diablom. Ako to vnímate?

Priznám sa, že tomu vôbec nerozumiem. Nemám rád, keď mi niekto dáva politické nálepky, som človek, ktorý nebol ani nie je v žiadnej strane, nerobil som politické kampane, nechodil nad hlavou s transparentom a nápisom voľte toho či toho. Neurobil som nič katastrofické, žiaden prehrešok, nestal som sa horším hercom, ani horším moderátorom. Nespáchal som nič, čím by som znížil svoj ľudský alebo umelecký kredit. Je to absurdné, vôbec nechápem, prečo tu vznikla nejaká polemika a akým právom to komentujú ľudia či „kolegovia“, s ktorými ani neprichádzam do kontaktu. Vždy som sa rozhodoval, rozhodujem a budem rozhodovať podľa seba samého a nie podľa toho, čo by si niekto o tom mohol myslieť. Pokiaľ tým rozhodnutím nikomu neubližujem, je to skutočne len moja vec a nemá sa k tomu ktokoľvek verejne vyjadrovať. Keby to bola iná strana, asi zo „správneho“ politického spektra, tak sa tým nikto nezaoberá. 

Celý článok si môžete prečítať v aktuálnom vydaní SLOVENKY č.11

- - Inzercia - -